בלוג

6 פעולות לתכנון אתר

זמן קריאה: < 1 דקה

אתם רוצים לבנות אתר, ברכות, זה משהו שכל אחד צריך בימינו.

אבל ממש רגע לפני בואו ותראו מה הסדר שצריכים לפעול בו בזמן תכנון אתר לפני אתם מתחילים.

כמובן שאתם לא חייבים לעשות בעצמכם את כל מה שתקראו אבל כדאי מאוד שלפחות תכירו מה נדרש כדי לבנות אתר, אילו פעולות נדרשות כדי להקים אתר אינטרנט שישרת את המטרות שלכם.

תכנון מקדים לפני בניית אתר לעסק

תכנון מקדים טרם בניית אתר לעסק לפני כל תהליך של בניית אתרים. חשוב מאוד לבצע פעולות מקדימות שיכולות בעתיד לחסוך לנו הרבה זמן וכסף כשכל אתר אינטרנט צריך להתחיל בתכנון קפדני שיעניק לנו תמונה כוללת של כל הצרכים שלנו מהאתר ולמפות עבורנו את המבנה שלו טרם התחלת הבנייה.

את עבודות התכנון נדרש לבצע על נייר ממש כך על נייר הרבה יותר קל לטעות ולתקן, לצייר את מבנה האתר כפי שאנו רואים בעיננו, לשנות ולשפר בהתאם לצורך ככל שנדרש עד להגעה למוצר הסופי והמושלם מבחינתנו שמעניק את כל הפתרונות לצורכי העסק.

בתכנון אתר יש להתחשב בכמה פרמטרים שיפורקו לחלקים נפרדים אחד מהשני החל בצבעים ובגרפיקה של האתר ועד לרמת הפונקציונאליות וחוויית המשתמש כשלבסוף שכל חלק מוכן ומושלם מחברים הכל לכדי אתר שלם ומושלם.

הגדרת פעולות לתכנון אתר

  • מבנה אתר: לרשום על דף מראש את מבנה הקטגוריות באתר, שם כל קטוגורייה ושמות הבנים שלה על מנת לקבל אינדיקציה למבנה אתר תקין ולוודא שלא החסרנו אף קטגורייה באתר. במבנה האתר (עוד על מבנה אתר) חשוב לקבוע כבר בשלב זה באיזה אופן ויזואלי ייראו הבנים של אותה קטגורייה האם בתת תפריטים הנפתחים מהתפריט הראשי או במודול המראה תמונות בדף הקטגורייה הראשית כשלכל הפרטרים האלו ישנה השפעה ישירה על אופטימיזציית האתר מול מנועי החיפוש. יחד עם זאת נדרש כבר בשלב זה לדעת היכן יימוקמו התמונות בכל מאמר וקביעת מיקומי גלריות וטופסי יצירת קשר וטפסים נוספים.

 

  • מחקר ביטויים: אני נוהג לבצע מחקר מילות מפתח לפני בניית אתר ועוד בתהליך פיתוח המבנה שלו מה שמאפשר לי לקבל קנה מידה לגבי פופולריות של ביטויים מסויימים לקטגוריות שבמידה ואוכל לשנות שם לקטגורייה שיהווה “אותה גברת בשינויי אדרת” לביטויי מחופש יותר ויעניק לי ערך מוסף גבוהה יותר. לכן גם בשלב בניית אתרים חשוב לבנות את האתר באוריינטצייה לקידום אתרים על מנת לשלב את האתר במנועי החיפוש בצורה האופטימלית.

 

  • עיצוב וגרפיקה: לתכנן כבר בשלב ראשוני זה את הצבעים הרצויים לנו בהתאם לתחום העיסוק ולהבין את משמעות הצבעים מאחר ובנושא זה לא מדובר רק ביופי ובאסטתיקה אלא בשיווק של ממש מאחר ולכל צבע ישנה משמעות שיווקית על האדם שנחשף אליו. חשוב מאוד שעיצוב האתר יהיה נקי וברור ושייקל על הגולש בהתמצאות בין הקטגוריות ויגרום לו לגלוש בנוחות עם צבעים מרגיעים ותמונות מתאימות. (עוד על עיצוב אתרים)

 

  • בחירת מערכת ניהול מתאימה: כיום יש מגוון רחב של אפשרויות לניהול אתרים בווריאציות שונות מבניית אתרים און ליין ברשת תחת סאב דומין וכלה בבניית אתרים במערכות ניהול עצמאיות בקוד פתוח כגון וורדפרס, ג’ומלה, דרופל ועוד. חשוב כבר בשלב זה לבחון את יכולות כל המערכות ולהבין איזו מערכת עונה על הצרכים שלנו ומעניקה את כל היכולות הנדרשות לנו מהאתר. אני כמובן ממליץ על בניית אתרים בוורדפרס מערכת ניהול בקוד פתוח בעלת ממשק ניהול נוח ופשוט ועם יכולות פונקציונאליות מדהימות מגלריות תמונות וסרטוני וידאו ועד להפקת טפסים חכמים וכמובן תמיכת המערכת במובייל. (עוד על בניית אתרים בוורדפרס)

 

  • תגיות מטא: מומלץ להכין את תגיות המטא כבר מראש לכל דף (בקובץ אקסל) וככה לראות את כל הדפים בצורה נוחה יותר כשכל הדפים באתר יהיו מוכנים נוכל להטמיע את הכותרות, תיאורים וביטויי המפתח בצורה מסודרת ונוחה ונקטין את הסיכויי לבלבול וטעויות מיותרות וכמובן נחסוך זמן בעבודה יעילה יותר.

 

  • תוכן האתר: לוודא שיש לנו כבר מוכן את כל תוכן האתר (מאמרים בקובצי וורד) מסודרים עם כותרות ופסקאות קריאות. את התכנים נדרש לכתוב ולעצב את המבנה ההיררכי שלהם מחוץ לאתר כשאנו מעלים מאמר מוכן ומושלם. בין היתר נדרש לבחון שהמאמר שכתבנו באמת תומכים במילת המפתח של הדף ושאנו מעניקים את המידע הכי טוב ברשת לאותה שאילתה מבוקשת.

מסקנות וסיכום

במאמר זה נקבתי בכמה פעולות בסיסיות שיש לבצע בעת תכנון אתר ובניית אתרים לפני התחלת הבנייה על מנת להביא לעבודת בנייה יעילה מבחינת ניצול הזמן והמשאבים והן מבחינת פעולות נכונות שיעזרו לנו בהמשך הדרך להימנע מטעויות.

עדיף כבר מראש לבנות אתר עם אופטימיזציית תכנים וקוד מלאים לגוגל על מנת להקל במלאכת הקידום האורגני של האתר ולהביא אותו בזמן קצר יחסית למיקומים גבוהים בתוצאות החיפוש.

כמובן כבר בשלבים הראשונים נדרש לוודא כי האתר יהיה מותאם לסלולר ותומך AMP להבטחת עבודתו התקינה מול מנועי החיפוש ושיפור של חוויית הגלישה של המשתמש היא הערך העליון עבור בעל האתר.

אם מדובר באתר תדמית ואם מדובר בחנות אינטרנט חשוב מאוד לוודא שמבחינה גרפית התמונות והמוצרים ברורות ובגודל מתאים ומוצגות בסלולר בבירור.

קחו בחשבון את הכלים שהועברו כאן לפני כל תהליך של בניית אתרים בכל מערכת שתבחרו הכלים האלו יקלו עליכם בשלב הבנייה וייצמצמו משמעותית את חוסר הוודאות לגבי כל פרוייקט מה שיקטין את הסבירות לטעויות ואי נעימויות.

בהצלחה !

תכנון אתר

כתיבת תגובה

רוצה לקדם את העסק שלך?

צור קשר עוד היום וקבל הצעת מחיר משתלמת!