איך לבנות אתר וורדפרס - תוכן עניינים

תוכן עניינים

מדריך זה הינו מדריך מקצועי לבניית אתר וורדפרס, אם ברצונך לקרוא סקירה על מה זה וורדפרס אפשר לקרוא את המאמר מבוא לוורדפרס

אם עולות שאלות במהלך הקריאה, משהו שלא מופיע, הסבר שלא ברור ניתן להשאיר תגובה בסוף המאמר ואני מבטיח לעשות מאמצים לענות בהקדם. קריאה מהנה.

במדריך זה נלמד כיצד לבנות אתר וורדפרס לבד. אם ברצונך בשירות של בניית אתר וורדפרס אתה מוזמן ליצור עמנו קשר

התקנת וורדפרס​

בניית אתר וורדפרס מתחילה קודם בהתקנה של מערכת וורדפרס.
זהו תהליך מהיר ופשוט וברוב הפעמים אורך דקות בודדות.
חברות אחסון אתרים רבות מציעות התקנה של וורדפרס באופן אוטומטי דרך הממשק שלהם, את זה ניתן למצוא בלוח הבקרה לאחר התחברות לממשק האחסון.
אם ברצונך להתקין את וורדפרס בעצמך, אפשר לעשות את זה בעזרת הוראות התקנה ידניות שנמצאות בפרק זה.
אם ביצעת התקנה אוטומטית של מערכת וורדפרס דלג לשלב הבא.

התקנת וורדפרס כחלק מתהליך בניית אתר וורדפרס

רוב חברות האחסון כוללות תוכנת התקנה אוטומטית של וורדפרס, אפשר למצוא את התוכנות האלה בחברת האחסון או בלוח הבקרה.
בממשק לוח הבקרה של האחסון שלך – חפש את אחת מהתוכנות הבאות כדי שתתקין את וורדפרס באופן אוטומטי עבורך:

 • MOJO Marketplace
 • Softaculous
 • QuickInstall
 • installatron

כשאתה פותח את התוכנות האלה לצורך התקנת וורדפרס ובניית אתר, תצטרך לענות על מספר שאלות כמו מה הדומיין שלך, מה שם האתר, ויצירת שם משתמש.

קודם תצטרך לראות מסך הדומה לזה:

בחירת דומיין

כאן אתה בוחר איזה דומיין (כתובת אינטרנט) עם התפריט הנפתח משמאל. אתה בוחר את הדומיין שלך ואלא אם אתה מתקין לתיקיית שורש ספציפית, תשאיר את התיבת טקסט (המוקפת בכחול) ריקה.

במידה ואתה מתקין את האתר בספריה מסויימת למשל – mysite.com/wordpress  תצטרך להכניס במקום directory את wordpress

כמעט כל ההתקנות האוטומטיות יכללו את האופציה הזו, ואני מדבר על זה כאן כדי שלא תרגיש מבולבל בגלל החלונית הזו או שתרגיש מחויב למלא אותה. אני התקנתי בטעות את וורדפרס על תת-דומיין בדיוק מהסיבה הזו, מבלי להבין שיכולתי להשאיר את זה ריק. התקנה עם סיומת /directory היא משהו שרק לעתים נדירות תרצה לעשות ללא סיבה מוצדקת, ואני מציע להשאיר את החלק הזה ריק ורק להתקין את וורדפרס בדומיין הראשי שלך

לאחר התקנת הוורדפרס

אחרי שתלחץ על “הבא” תמלא כתובת מייל תקפה ותיצור שם משתמש כדי להתחבר לוורדפרס. בחלק ממערכות ההתקנה האוטומטית, המערכת שולחת לך קישור באימייל כדי לקבוע את הסיסמה שלך, אז תוודא שכתובת האימייל שלך מאויתת נכון. קח בחשבון שאם אתה צריך לקבל מייל מהמערכת, ייתכן והוא יגיע לתיקיית הספאם בתיבת הדואר שלך.

במהלך ההתקנה תגיע למסך שנראה כך :

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 1

במסך זה תצטרך להגדיר את האתר שלך, שם המשתמש לכניסה לניהול, פרטי האתר ועוד. זה פחות או יותר הכל!

דף ההתחברות למערכת וורדפרס נמצא כברירת מחדל בכתובת

http://Your-Domain.co.il/wp-admin

כלומר מהדפדפן תגש לתיקיה wp-admin לאחר כתיבת שם המתחם אותו רכשת שעליו מותקנת מערכת וורדפרס.

תצטרך לראות מסך שנראה כך :

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 2

אם תראה את זה – תדע שוורדפרס הותקנה כראוי, בשביל להכנס לניהול תצטרך להזין את שם המשתמש והסיסמה שהגדרת בהתקנה, זאת בעצם הכניסה למערכת וורדפרס שבה תוכל להתחיל לבנות את האתר שלך.

התחלת עבודה עם וורדפרס

מדריך בניית אתר בוורדפרס שהכנתי יעזור לך לבנות את האתר הראשון שלך בוורדפרס. בניית אתר אמנם יכולה להיראות כמו תהליך מאד מסורבל למי שלא מבין בזה, אבל אם תעקבו אחרי המדריך – תוכלו לעשות זאת בקלות.

קודם כל צריך להתחבר למערכת. תכניס את שם המשתמש ואת הסיסמה שבחרת בתהליך ההתקנה, ותלחץ “התחבר”.

זה יוביל אותך ישר ללוח הבקרה של וורדפרס, העמוד בו כל הקסם מתחיל להתרחש! בלוח הבקרה בעצם מתבצע תהליך בניית האתר.

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 3

אם תלחץ על הסמליל שצמוד לסמליל “בית” (בדוגמא בתמונה כתוב “Radiant Theme” אבל אתה תראה את שם האתר שלך) זה יוביל אותך לפתיחת האתר שלך!

כבר שם תהיה תבנית וורדפרס האוטומטית שהותקנה כברירת מחדל, תוכן אוטומטי שהתווסף ע”י התבנית/ההתקנה הבסיסית של וורדפרס. זה לא ממש מרשים, אבל אפשר לראות שכבר בשלב הזה עשית דרך ארוכה ואתה מתקדם בצעדים גדולים לכיוון אתר בנוי, כי כבר עכשיו למעשה יש לך אתר פעיל, ונותר רק לבנות אותו בעזרת מערכת וורדפרס.

בשלב זה מומלץ להתחיל להסתכל בפאנל הניהול, לראות את העמודים והפוסטים, את ההגדרות ומבנה הקישורים. ולהתחיל ללמוד את מבנה פאנל הניהול של וורדפרס כדי שנוכל לייעל את שלב הבנייה של האתר ולהסתבך פחות בתהליך.

פאנל הניהול מכיל את האפשרות להוסיף עמודים, להוסיף פוסטים, להוסיף עיצוב, תוספים, מדיה לאשר תגובות ועוד וממנו בעצם תנהלו את האתר ותוסיפו את כל מה שיופיע בו.

התקנת תבנית וורדפרס

התקנת תבנית וורדפרס היא צעד חשוב בדרך אל אתר בנוי, התבנית למעשה קובעת איך יראה האתר שלך, מהן התכונות המרכזיות שיהיו בו.
אחרי שנכנסת למערכת הניהול וללוח הבקרה צריך להתקין תבנית מתאימה לצרכים של האתר החדש שלך, כדי להתחיל בתהליך בניית אתר וורדפרס.

למרות שהתבנית שמגיע עם וורדפרס היא בסדר, עדיף בהרבה להעלות תבנית אישית מותאמת. התבנית עוזרת לך להגיע לאתר בנוי ובעל מראה מקצועי הרבה יותר מהר והרבה יותר בקלות.

תוכלו למצוא תבניות חינמיות ותבניות פרימיום באתר וורדפרס, בחרו מתוכן התבניות את התבנית המתאימה ביותר לאתר החדש.

איך לבחור תבנית בבניית אתר וורדפרס חדש?

זה לא כל כך מסובך לבחור תבנית לאתר וורדפרס, אבל יש כמה טעויות שאתה צריך להימנע מהן:

 1. בחירת תבנית שמתאימה רק לאנגלית – אם בוחרים תבנית שלא מתאימה לעברית יכולות להיות בעיות עם הכתב, שיופיע בצד שמאל של המסך במקום בצד ימין, שים לב לכך כשאתה בוחר תבנית לאתר וורדפרס.
 2. בחירת תבנית שהיא מתאימה לסוג אחר של אתר – למשל אם יש לכם אתר תדמיתי ואתם בוחרים תבנית של בלוג, יהיה קשה לבצע את ההתאמות לצרכים שלכם.
 3. עדיף להשתמש בתבנית פרימיום ולא תבנית חינמית – בכל זאת כשאתה בונה אתר אתה צריך לקחת בחשבון שהוא ילווה אותך לאורך שנים וכדאי להשקיע בו כסף. תבניות חינמיות יכולות לגרום למגוון בעיות, להיות פחות נוחות ואין להן תמיכה טכנית בדרך כלל. לכן, במיוחד אם אתה רק מתחיל בעולם של בנייית אתרים כדאי ומומלץ להשתמש בתבנית מסודרת וטובה שיש בה את כל מה שאתה צריך, אפשר למצוא תבניות מעולות בתשלום באתר pojo.co.il או ב- themeforest.com.

שלבי התקנת תבנית וורדפרס

אחרי שתמצא תבנית שמתאימה למודל העסקי ולצורכי התוכן  באתר התדמית/חנות שלך, והורד את קובץ הזיפ למחשב שלך. תוכל למצוא תבניות שזמינות להתקנה  גם ישירות ממשק הניהול שלך – על ידי לחיצה על

appearance –>theme -> add new

או במערכת בעברית –

מראה -> תבניות -> הוסף חדש

איך להתקין תבנית - בניית אתר וורדפרס
מגוון רחב של תבניות חינמיות שזמינות להתקנה ישירות ממשק הניהול.

תבחר את התבנית שתרצה להשתמש בה, ובצע התקנה.

העלאת תבנית לאתר דרך ממשק וורדפרס

בתפריט הצד תגלול עד ל”מראה” ותבחר “תבניות” (מוקף בכחול משמאל).

זה יוביל אותך לפאנל התבניות, שם תוכל להעלות את קובץ הזיפ עם התבנית החדשה שלך. אל תפתח את הקובץ לפני שאתה מוסיף אותו לוורדפרס.

חשוב שתתרגל לכך  בשימוש בוורדפרס. בכל פעם שאתה מוסיף תבנית, או תוסף אחר לאתר, אתה תעלה אותם כקובצי  zip דחוסים.

לחץ על “הוסף חדש” והעלה את התבנית שלך.

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 4

ברגע שהושלמה העלאת התבנית הפעל אותה

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 5

אם יש לך תבנית בת,  צריך להעלות קודם את תבנית האב, ולאחר מכן להעלות את תבנית הבת. שכמובן תבנית הבת היא זו שצריכה להיות מופעלת.

לאחר הפעלת התבנית, ייתכן שיתווסף לך בתפריט השמאלי קישור שקשור לתבנית ,

ובו הוראות להגדרת אותה תבנית. כפי שציינתי, ישנן תבניות וורדפרס שמגיעות עם דרישה להתקנה של תוספים מיוחדים, וישנם תבניות שמאפשרות לך לייבא את תוכן הדמו – אותו תוכן שמופיע ב”דמו” של התבנית,

וככה למעשה תוכל להתקין ולהפעיל את התבנית ככה שתראה בתור התחלה בדיוק – כמו שראית אותה באתר שבו היא נמכרת.

לאחר ביצוע ההגדרות, יבוא תוכן דמו במידה וישנו, התקנת התוספים הנלווים  תוכל להכנס לאתר שלך ולראות את השינויים שנגרמו בעקבות כך.

עכשיו אתה יכול להתקדם אל הצעד הבא בתהליך בניית אתר וורדפרס ולהתחיל להוסיף תוכן משלך, וליצור עמודים מותאמים אישית ופוסטים לאתר החדש שלך. אך לפני כן עליך ללמוד מה ההבדל בין פוסטים לבין עמודים במדריך שלנו כך שתוכל להשתמש בהם בצורה הטובה ביותר.

פוסטים ועמודים

מה ההבדל בין עמודים לפוסטים בוורדפרס

ההבדל בין עמודים לפוסטים בוורדפרס הוא בעיקר בתפקוד שלהם: עמודים ישמשו בעיקר לדברים קבועים כמו אודות, צור קשר ודף הבית. לעומת זאת פוסטים נועדו בשביל תוכן באתר. יש סיבה למה וורדפרס מחלקים את הדפים באתר לעמודים ופוסטים – וורדפרס רוצה לעזור לפוסטים להיראות למרות שהם עמודים ישנים ולעזור למי שמחפש את התוכן שלהם, למצוא אותם בקלות. ההבדל בין עמודים לפוסטים בוורדפרס מתבטא בעיקר בכך שלפוסטים יש הנגשות בתוך האתר כמו חלוקה לקטגוריות ולתגיות.

עמודים

בכלליות, עמוד הוא לתוכן סטטי ולא מוגבל בזמן שנותר רלוונטי תמיד מטבעו. בעוד שאתה יכול לעדכן עמוד, הם נחשבים לא מוגבלים בזמן ותאריך הפרסום לא ממש משנה.

לדוגמא – דף הבית, דף אודות, דף יצירת קשר ועוד. עמודים אלה למשל הם עמודים קבועים באתר והם  לא צריכים להשתמש באפשרות של קטגוריה או תגית, ותאריך הפרסום שלהם גם לא רלוונטי.

עמודים הם תוכן שעליו אתה לא מעוניין בתגובות או בשיתופים. ברוב המקרים זה יהיה חסר הגיון לאפשר תגובות בעמוד האודות שלך.

פוסטים

פוסטים הם רשומות המסודרות בסדר כרונולוגי הפוך בעמוד הבית של בלוג בעמוד הפוסטים (דוגמה לזה תהיה עמוד בתוך האתר שלך אליו הבלוגים שלך מובילים). המבנה הזה פירושו שהפוסטים החדשים ביותר שלך יהיו תמיד בראש הרשימה.

פוסטים מסודרים בראש ובראשונה על ידי תאריך, וזה מוביל לכך שתוכן ישן יותר ייקבר ויהיה קשה יותר להגיע אליו. אפשר לסדר אותם לפי תגים וקטגוריות כדי לעזור ולהפוך את התוכן שלך לקל יותר לחיפוש.

פוסטים מוצגים גם בשידור ה-RSS של בלוג (שירות שאנשים יכולים להירשם אליו כדי שיישלח להם מיילים אוטומטיים לגבי פוסטים חדשים).

בפוסטים אפשר להשתמש בשביל מאמרים  בבלוגים, עדכוני חדשות, עדכונים לגבי מוצרים חדשים, וצורות אחרות של תוכן המוגבל בזמן. או תוכן שאנו נרצה לשייך אותו לקטגוריות, ולהציג אותו במקומות שונים.   אתה יכול לאפשר הערות ושיתופים על פוסטים למשל, אם יש לי אתר של מתכונים, הדפים כמו “אודות האתר”  ” צרו קשר” ועוד יהיו תוכן מסוג “עמוד”  ולעומת זאת ” מתכון לעוגת גבינה” הינו תוכן שיהיה “פוסט”. אותו אני ארצה לשייך לקטגוריה, (נניח, קטגוריה בשם “הכנה מהירה”)

ההבדל בין עמודים לפוסטים בוורדפרס מבחינה טכנית

ההבדלים הטכניים העיקריים הם אלה המוקפים בריבוע כחול בצילומי המסך שלמטה.

משמאל, אתה יכול לראות שאתה יכול להוסיף תגים וקטגוריות לפוסט. מימין, אתה יכול לראות את תכונות העמוד, הגדרות שיאפשרו לך להצמיד טמפלייט לעמוד, ולקבוע עמוד אב לעמוד, מה שלמעשה הופך את העמוד לתת-עמוד.

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 6
וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 7

איך להוסיף עמוד חדש בוורדפרס

עמוד חדש בוורדפרס הוא מאד קל ליצירה, בין אם יש לך אתר וורדפרס חדש או קיים, עקוב אחרי ההוראות הבאות:

כדי לבנות עמוד חדש בוורדפרס, היכנס לתפריט ה”עמודים” שמשמאל ללוח הבקרה שלך. לחץ “הוסף חדש” כדי ליצור עמוד חדש. זה מוקף בעיגול כחול בצילום המסך שלמטה.

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 8

עמוד חדש בוורדפרס: דף לדוגמא

נתחיל ביצירת עמוד ה”אודות” שלך. לכאן מבקרים בעמוד באים כדי לקרוא  עליך או על הארגון שלך.

בראש העמוד, הוסף כותרת במקום שבו כתוב “הוסף כותרת כאן.” עדיף להשתמש בכותרת פשוטה וקלה לזיהוי כמו “אודות”, “אודותינו” או “אודותיי”.

יש כאלה הבוחרים להשתמש ב”פגוש את הצוות” או בכותרות דומות לעמוד האודות שלהם. זה בסדר, אבל רוב האתרים משתמשים ב”אודות” וזה מה שאנשים מחפשים כשהם רוצים ללמוד עליך עוד. שימוש בטרמינולוגיה של “אודות” מקל על המבקרים בעמוד שלך את חווית המשתמש (ux) במציאת המידע שהם זקוקים לו, וזה דבר חשוב.

שים לב לאיות שלך או לאותיות גדולות כשאתה מוסיף את הכותרת. הכותרת הזו הופכת לתווית עבור העמוד הזה בתפריט שלך כשאתה קובע את התפריטים. אתה רוצה להיות בטוח שזה מופיע בצורה נכונה כשאנחנו מגיעים לשלב הזה.

כתוב משהו קצר בעמוד האודות שלך רק כדי להתחיל. בנתיים נסה לעשות זאת לצורך אימון והכרת המערכת.

ספר לאנשים מי אתה, מה אתה עושה, מה המומחיות שלך, ואיך אתה יכול לעזור!

התחל לפרסם!

כשאתה מרוצה מהדף  שלך, לחץ “פרסום”. זה הכפתור הכחול הבוהק שממוקם בתפריט הצד הימני.

בעוד שאתה תמיד יכול לשמור טיוטה אם אתה רוצה לחזור ולערוך אותה אחר כך לפני הפרסום, הכי טוב זה לפרסם כמו שזה אפילו אם לא העלית תוכן עדיין. ככה תוכל להוסיף את העמוד לתפריטים בפרק הבא כשאנחנו קובעים את הניווט.

טיוטות, כמו גם עמודים שפורסמו, ממוקמים כולם בלשונית ה”עמודים” המרכזית. אתה יכול להגיע אליהם בתפריט הצד השמאלי שבלוח הבקרה שלך.

איך לפרסם פוסט חדש בוורדפרס

איך לפרסם פוסט חדש בוורדפרס? כשמתחילים לבנות אתר במערכת וורדפרס אפשר לראות מיד את האפשרות של יצירת עמוד חדש ויצירת פוסט חדש. ראשית יש להבין את ההבדל בין פוסט לבין עמוד: העמודים באתר הם דפים קבועים כמו אודות או צור קשר, לעומת זאת את המידע שמתעדכן ומתחלף באתר כדאי לשים בתור פוסט.

כדי ליצור פוסט לך לתפריט “פוסטים” בצד שמאל של לוח הבקרה שלך. לחץ “הוסף חדש” כדי ליצור פוסט חדש.

לפוסט יש כמה הגדרות שונות מאלה של עמוד. הקפתי אותן בכחול למטה. אלה הן: קטגוריות, תגים, תמונה מייצגת,ועוד. למעשה בגלל שזה תוכן שמתחלף וורדפרס מנסה להנגיש אותו כמה שיותר בעזרת כל הדברים האלה, למשל אפשר למצוא את התוכן בגלל הקטגוריה שבה הוא נמצא יותר בקלות.

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 9

כמו כן, קטגוריות ותגים שנקראים “טקסונומיות” בוורדפרס נועדו למיין את התוכן כדי לשפר את יכולת השימוש באתר שלך. כלומר, כשמבקר מגיע לאתר שלך, הוא יוכל לדפדף בקלות בתוכן לפי נושא במקום לחפש לפי סדר כרונולוגי, כמו שבלוגים נבנו בימיהם הראשונים.

להעלות תמונות לאתר וורדפרס

כדי להעלות תמונות לאתר וורדפרס ראשית יש לוודא שהתמונות הן תמונות לשימוש חופשי, ואין איתם בעיה של זכויות יוצרים.

לקריאה על מאגרי תמונות תוכלו להיכנס לקטגוריה באתר שלנו של מאגרי תמונות

לקריאה על זכויות יוצרים של תמונות בפוסט תמונות לשימוש חופשי

בתהליך בניית האתר נרצה להוסיף תמונות ותוכן שישמש אותנו בעבודה על האתר. מתברר שיש דברים שצריך לשים לב אליהם גם בתהליך הזה, כמו למשל גודל התמונה או הפורמט שלה.

כדי להעלות תמונות לאתר וורדפרס היכנסו ללוח הבקרה של האתר, בתוך כל פוסט או עמוד נמצא כפתור “הוסף מדיה”, לחצו עליו כדי להוסיף את התמונות או להעלות קבצים.

בקופסה שמשמאל, שמסומנת בכחול, אתה יכול לערוך את התמונה שלך, לשנות את הגודל שלה, לכוונן את היישור שלה, לבחור את הגודל, ועוד.

כשאתה מוכן, לחץ על הכפתור הכחול “הכנס לעמוד” כדי למקם את התמונה בעמוד שלך.

זה אותו תהליך שבו תשתמש כדי להוסיף תמונות לפוסטים.

שים לב שבמידה וכבר העלת תמונה לאתר, ותרצה להשתמש בה במספר מקומות – אין צורך להעלות אותה שוב ושוב, בפעם הבאה שתרצה להשתמש בה – כל מה שתצטרך הוא לבחור אותה מספריית המדיה שלך.

להעלות תמונות לאתר וורדפרס שיהיו בגודל הנכון

בעוד שזה אפשרי לקבוע גודל של תמונות מחדש ברגע שהעלאת אותן, כדאי לשים לב לממדי התמונה ולגודל הקובץ לפני שאתה מעלה אותה. זה מאפשר לאתר שלך לעבוד בצורה חלק ולהיטען במהירות.

תמונות גדולות הן אחת הסיבות העיקריות שאתרים עובדים לאט. גודל הקובץ מכתיב את הזמן שייקח לעמוד להיטען, וככל שהקובץ גדול יותר, לעתים מסיבות של איכות גבוהה של רזולוציית תמונה, כך ייקח זמן רב יותר לטעון את העמוד. לאנשים לעתים קרובות אין סבלנות לחכות בטעינות עמוד ארוכות, אז שמירה על גדלי קובץ קטנים גורמת לכך שהאתר שלך יטען מהר יותר. לרוב  אין שום הצדקה  שתמונה תשקול יותר מ 200 קילו-בייט.

בדרך כלל, תמונות גדולות באיכות גבוהה צריכות להישאר בין KB60 ל-KB100. תמונות קטנות יותר צריכות להיות קרובות יותר ל-KB30 ומטה.

הרזולוציה של התמונה משפיעה על המשקל שלה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר, כך גם גודל הקובץ, כמובן שבאתרי אינטרנט אין צורך להעלות תמונות בגודל מקורי שמתאים בגודל לשלטי חוצות, לכן כדאי להקטין כל תמונה שמעלים לאתר, שלא תאיט אותו.

להעלות תמונות לאתר וורדפרס

באיזה פורמט תמונות להשתמש כשרוצים להעלות תמונות לאתר וורדפרס - JPEG, GIF או PNG

 • JPG (JPEG) טוב לתמונות. פורמט תמונה הנפוץ ביותר, לרוב תמונות בפורמט זה יהיו תמונות במשקל שתואם לאתר.
 • GIF יכול להיות בעייתי לתמונות. זה טוב יותר לאמנות כמו לוגואים, שיש בהם אזורים אחידים באותו צבע.
 • PNG משמש גם לתמונות וגם לאמנות. הוא דוחס תמונות מבלי לאבד פרטים, הפורמט מאפשר גם רקע שקוף – לכן לרוב לוגואים יהיו בפורמט הזה .

תמונות נעשות מגורענות או מטושטשות כשמותחים אותן לרוחב גדול יותר מזה של כמות הפיקסלים ברוחב התמונה. אם אף פעם לא תזדקק לתמונה שתתפרש על רוב המסך, לך על הכי קטן שאתה יכול מבלי לפגוע ברזולוציה. למשל, תמונות פנים כנראה שלא יצטרכו להיות בגודל של 500X500, אבל תמונה לכותרת העמוד שמתפרשת על כל המסך  תגיע להרבה יותר.

אם זה גורם לראש שלך להסתובב, בדוק את הפלאגין WP-smush בפרק על פלאגינים כדי ללמוד על דרכים פשוטות לייעל את אחסון התמונות.

יש אתרים שנועדו למסכים גדולים הרבה יותר, כמו נטפליקס, והם ישברו את הכללים האלה. אבל עדיין זמן הטעינה שלהם ללקוח הסופי יכול להיות איטי יותר, למרות שיש להם השקעה עצומה במשאבי שרת.

קטגוריות ותגיות

ההבדל בין קטגוריות לתגיות בוורדפרס

ההבדל בין קטגוריות לתגיות בוורדפרס הוא שקטגוריות לפוסטים הן חובה. ואתה לא חייב להוסיף תגיות בכלל.

אם אתה לא מסווג את הפוסט שלך הוא יקוטלג תחת קטגוריות “חסר קטגוריה”. לעתים אנשים משנים את שמה של הקטגוריה הזו כדי ליצור מראה נקי יותר.

קרא עוד על קטגוריות, ולמה חשוב להשתמש בהן כאן.

ההבדל במבנה הכתובת (URL) בין קטגוריות לתגיות בוורדפרס

אם אתה משתמש במבנה קישור קבוע (URL) מותאם אישית, אז תחילית הבסיס שלך תיראה אחרת.

למשל:

http://your-website.co.il/category/food

לעומת:

http://your-website.co.il/tag/food

אני ממליץ על קביעת קטגוריות לכמה מהנושאים שבהם תעסוק (על ידי לחיצה על (“+הוסף קטגוריות חדשות”), או על שינוי השם של הנושא חסר הקטגוריות ל”כללי ” או “חדשות”.

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 10

מהן תגיות ואיך כדאי להשתמש בהן בוורדפרס

כשבונים אתר וורדפרס ומוסיפים פוסטים חדשים כדאי להגדיר להם תגיות. התגיות נועדו כדי לתאר פרטים ספציפיים בפוסטים שלך. חשוב על כך כעל מילות האינדקס של האתר שלך.

בדומה ל”האשטג” שיש ברשתות חברתיות עם הסימון #,

באמצעות תגיות וורדפרס תוכל להציג קישורים לכל התוכן הרלוונטי, למשל באתר של מתכונים, לכל מתכון שלוקח עד 10 דקות הכנה, אני יכול להוסיף תגית בשם “עד 10 דקות הכנה” , ואז לאפשר גישה באמצעות קישור לאותה תגית – לכל מה שנכלל תחת הגדרה זו – אפילו אם זה תוכן  שחוצה מספר קטגוריות שונות.

את התגיות בוורדפרס אפשר להגדיר בתוך מערכת הניהול בזמן עריכת הפוסט. בחלונית קטנה בתחתית הדף (מתחת למקום שבו כותבים) אפשר להוסיף אותן. רצוי להשתמש בתגיות כמה שיותר רלוונטיות לתוכן שמתארות אותו בצורה טובה.

איך בונים קטגוריות בוורדפרס

בתוך מערכת הניהול של וורדפרס מתחת ללשונית “פוסטים” מופיע קישור לניהול הקטגוריות באתר. צריך להיכנס אליו, להגדיר את הקטגוריה, וזהו. כל פעם שאתם מפרסמים פוסט חדש באתר שלכם אפשר לסמן את הקטגוריה הזאת, וכך להגדיר אותו תחת הקטגוריה הזאת.

 

תפריטים

איך ליצור תפריט באתר וורדפרס

כדי לבנות תפריט באתר וורדפרס לחץ על “צור תפריט חדש” וצור את התפריט הראשי שלך. אפשר לראות איפה זה נמצא בתמונה למטה. תן לתפריט שלך כותרת למשל Main1  ולחץ “צור תפריט”

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 11

בחר בעמודים שלך כפי שמוצג בצילום המסך משמאל ולחץ “הוסף לתפריט”.

זה ימלא את התפריט החדש שלך בפריטים.

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 12

לחץ וגרור את התפריטים כדי לסדר אותם מחדש. התפריטים בראש הרשימה יהיו עמודים בולטים, ואלה שבתחתית יהיו בעצם “תת תפריט” שיוצגו מתחתיהם. כמובן שצריך לסדר את העמודים באתר החדש לפי החשיבות שלהם.

כשאתה גורר את התפריטים, כדאי שתשים לב שהם כולם מיושרים בצד השמאלי שלהם.

 

תפריט באתר וורדפרס כפי שהוא מופיע בלוח הבקרה

בוורדפרס אם פריט בתפריט נמצא מעט ימינה משאר הפריטים הוא יופיע כתפריט נפתח מתוך הדף שלפניו. למשל צילום המסך מראה איך למקם עמוד כפריט בתת-תפריט. זה אומר שהפריט הזה יקנן מתחת ל”צור קשר” בניווט. אני לא חושב  שתרצה את האפשרות הזו.

כשאתה מסיים לבנות ולסדר את התפריטים של האתר לחץ “שמור תפריט”.

תצטרך להגדיר את התפריט שלך כתפריט ראשי באתר. במידת הצורך תוכל ליצור תפריטי משנה לאתר שלך.

אפשר להשתמש באתר בתפריט שמכיל את הפריטים: אודות, צור קשר, מאמרים, וכו’, אבל בשביל קידום אתרים יותר טוב כדאי דווקא להשתמש במילות המפתח או שמות המוצרים שלכם בעצמם.

הגדרות

עד עכשיו בתהליך בניית האתר עסקנו בתוכן עצמו, עכשיו צריך לעשות קצת סדר בדברים, לבנות היררכיה ותפריטים שבעזרתם יוכל הגולש ליהנות מאתר מסודר בעזרת הגדרות ניווט באתר וורדפרס. ברגע שיש לנו את העמודים הבסיסיים של האתר וצריך להחליט אם לבנות בלוג או אתר תדמית, כדאי להקים את עמוד הבית שלך והגדרות “קריאה” אחרות.

לך ל”הגדרות” בלוח הבקרה של וורדפרס.

הגדרות ניווט באתר וורדפרס

תחת “הגדרות כלליות” יש כמה חלקים שאנחנו רוצים לסדר.

כאן אתה יכול לעדכן את כותרת האתר שלך אם אתה רוצה לשנות אותה ממה שקבעת כשהתקנת את וורדפרס.

כדאי גם שתשנה את הטאגליין מ”אתר וורדפרס חדש”  למשהו שמגדיר את העסק שלך או את נושא האתר שלך.

כשביצעת את השינויים האלה, גלול לתחתית העמוד שלך ולחץ “שמור שינויים” כדי ליישם אותם.

הגדרות ניווט באתר וורדפרס

הגדרות קריאה

לעת עתה, אתה יכול לדלג על הגדרות ה”כתיבה” ולגשת ישר להגדרות ה”קריאה”.

כאן אנחנו נבחר את מה שיוצג כשאדם מתחבר לאתר שלך.

אני מציעה להעתיק את ההגדרות בצילום המסך של “הגדרות הקריאה”.

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 13

דף הבית של האתר

אלא אם אתה יוצר בלוג בלבד ואתה רוצה שהפוסטים האחרונים שלך יופיעו בדף הבית של האתר, יהיה עדיף שתבחר עמוד סטטי כדף הבית שלך.

יצרנו עמוד שנקרא “בית” בחלק הקודם, ועכשיו אתה תבחר בו כדף הבית שלך מהתפריט הנשלף.

הבלוג או עמוד החדשות שלך

אם יש לך בלוג או עדכוני חדשות, בחר בעמוד הזה גם כאן. אם לא, אתה יכול להשאיר אותו ריק

וורדפרס: מדריך מס 1 להתקנה ועבודה עם וורדפרס 14

2 תגובות

 1. שלום,
  כיצד או היכן ניתן לראות את כמות הכניסות לאתר ומשך השהייה בו?

  1. האופציה הכי טובה היא Google analytics.
   צריך להירשם ל Google analytics ולאחר מכן להטמיע את את הקוד שהם מספקים לך באתר שלך, זה כלי מעקב מעולה שבו יש את כל המידע על כמות והתנהגות הגולשים באתר שלך.

סגור לתגובות.